Nvidia’nın G-Sync teknolojisi oyun dünyasında devrim yaratabilir mi? Nedir bu G-Sync dedikleri?

Nvidia, G-Sync, oyun, video oyunu, pc, game, gamer, ekran kartı, grafik kartı

G-Sync kısaca, video oyun ve her türlü grafik işlem performansını güçlendirmek için PC monitörlerinin içine yerleştirilecek ikinci bir grafik kartı anlamına geliyor.

Ancak bu teknolojiyi anlamak için alıştığımız ekran kartları ile monitörler arasındaki iletişimi anlamak gerekiyor. Monitörlerde beliren görüntüler sabit bir tazeleme oranı ile yenileniyor. Genel olarak monitörler 60 Hz tazeleme oranına sahiptir ki bu da saniyede 60 kare görüntü anlamına gelir.

Öte yandan GPU’lar farklı hızlarda görüntü tazeleyebilirler. GPU’lar, monitörlerin görüntü tazeleme hızından daha hızlı görüntü tazelediklerinde monitörde aynı tazeleme döngüsü içinde iki veya daha dazla görüntü aynı anda yüklenir ki bu da ekrandaki görüntü çizgileri üzerinde titremelerin oluşmasına neden olur. Buna da ekranın ağlaması ismi verilir.

Nvidia, G-Sync, oyun, video oyunu, pc, game, gamer, ekran kartı, grafik kartı

İşte bu durumda devreye Vsync ismi verilen fonksiyon girer. VSync, oyunların ayar penceresinden kontrol edilebilen bir fonksiyondur ve ekran kartının GPU’sunun monitörün tazeleme hızıyla senkronize çalışmasını sağlar. Ancak VSync özelliği ekran ağlamasını düzeltse de başka görsel problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir ki, bu da can sıkıcıdır.

G-Sync nedir?

Nvidia, G-Sync, oyun, video oyunu, pc, game, gamer, ekran kartı, grafik kartı

İşte, G-Sync temel olarak, V-Sync nedeniyle ortaya çıkan sorunların yaşanmamasını ve monitörle GPU arasında senkronizasyon olmasını sağlayan yeni bir teknoloji. G-Sync’in yaptığı iş basitçe, monitörün GPU ile aynı hızda çalışmasını sağlamaktır. Dolayısıyla, gelenksel monitörlerin 60, 100, 120 Hz ile çalışmasına rağmen G-Sync kapasiteli monitörler çok daha farklı frekanslarda görüntü tazeleyebiliyorlar, bu aralık da 30-144 Hz aralığında denk düşüyor.

Bu sonuca ulaşmak için monitörlere ikinci bir kart ekleniyor. Bu kart doğrudan ekran kartı ile iletişimde oluyor ve karttan gelen görüntünün tazeleme oranına göre monitörün tazeleme oranını düzenliyor. Böylece ekran ağlaması sorunu da ortadan kalkıyor. G-Sync işlemcisi bu senkronizasyon yükünü kendi üzerine alarak ekran kartının ve monitörün bir arada uyum içinde çalışmasını sağlıyor. Sonuç ise titremeyen, kesilmeyen görüntüler olarak yumuşak bir oyun deneyimi olarak geri dönüyor.

G-Sync nedir? Video anlatımı

Bu alana reklam verebilirsiniz!
468 x 60 Reklam Alanı